SAKRAMENTY

Sakrament Pokuty zawsze przed Mszą Św.

Sakrament Chrztu Świętego.

Dokumenty wymagane do chrztu dziecka:

Dziecko do chrztu należy zgłosić co najmniej 2 tygodnie przed chrztem przedstawiając:
• od dziecka: akt urodzenia z USC,
• od rodziców i chrzestnych: imiona, nazwiska, wiek i adres.

Najlepszym dniem udzielenia Sakr. Chrztu Św. jest niedziela. Chrzest może być udzielany w czasie lub po Mszy Św. Ze względu na brak wolnych intencji chrzest może być także udzielony w sobotę poza Mszą, a Msza w int. dziecka i jego rodziców może być odprawiona w innym terminie.

Dokumenty wymagane od chrzestnego

1. Zaświadczenie od Proboszcza swojej parafii (miejsca zamieszkania, nie zameldowania!), że może być dopuszczony do godności chrzestnego
2. Zaświadczenie o obecności na nauce przedchrzcielnej.
3. Karteczka ze spowiedzi potwierdzająca stan łaski uświęcającej chrzestnego. (Instrukcja duszpasterska Episkopatu o udzielaniu sakramentu chrztu świętego dzieciom (1975 r. nr 4,5,6)

Chrzestnym może być katolik, który:

1. Przyjął bierzmowanie.
(od młodzieży uczącej się można zażądać zaświadczenia o uczęszczaniu na katechizację!)
2. Prowadzi życie zgodne z wiarą stanowiąc dla dziecka przykład życia katolickiego.
(uczęszczanie na Msze, przystępowanie do Sakr. Pokuty, modlitwa…)
3. Żyje w małżeństwie sakramentalnym albo w stanie wolnym.
(nie spełniają tego wymogu osoby żyjące z sobą bez ślubu kościelnego)
4. Chrzestnymi mogą być: najlepiej ktoś z rodziny ale także przyjaciele lub sąsiedzi.
Należy przeciwstawiać się zdarzającym się przypadkom zapraszania na rodziców chrzestnych ludzi obcych, a dobrze sytuowanych, którzy - jak można przypuszczać - nie będą się interesowali religijnym wychowaniem chrześniaka.
5. W razie trudności ze znalezieniem dwóch chrzestnych wystarczy tylko jeden! (KPK 873)

Co to jest chrzest?

Chrzest św. to pierwszy i najważniejszy Sakrament: gładzi grzech pierworodny, daje Łaskę Bożą, zapoczątkowuje w człowieku Życie Boże.
Odpowiedzialność za wychowanie religijne dziecka spoczywa na rodzicach i chrzestnych. Zobowiązują się do tego wobec Wspólnoty Kościoła podczas liturgii chrztu.

Sakrament Małżeństwa

Dokumenty potrzebne do zawarcia sakramentu małżeństwa
- ślubu konkordatowego

1. Nauki przedślubne (gdziekolwiek),
2. Poradnictwo rodzinne (gdziekolwiek),
3. Świadectwo chrztu (z parafii chrztu, wypisane ok. 3 miesięcy przed ślubem),
4. Dokumenty konkordatowe – obydwoje narzeczeni z dowodami osobistymi odbierają 3 egzemplarze w Urzędzie Stanu Cywilnego miasta/gminy zameldowania jednego z nich (maksymalnie 6 miesięcy przed ślubem),
5. Świadectwo nauki religii z ostatniej klasy szkoły ponadpodstawowej (do wglądu),
6. Z ww. dokumentami i dowodami osobistymi ok. półtorej miesiąca przed ślubem spisujemy w kancelarii Protokół Przedmałżeński. Datę spisania protokołu należy wcześniej ustalić. Tel.: (34) 356-33-56.

Ponadto:
7. Zapowiedzi przedślubne (wypisuje się je przy protokole). Narzeczeni dostarczają je do swych parafii zamieszkania. Tam muszą być wygłaszane przez 3 niedziele. Następnie należy dostarczyć je z powrotem do parafii gdzie spisywany był protokół przedmałżeński.
8. 2 spowiedzi przedślubne (ok. miesiąca i 2/3 dni przed ślubem). Karteczki otrzymuje się też przy spisywaniu protokołu.
9. W przypadku zawierania sakr. małżeństwa poza swoją parafią, potrzebny jest tzw. "przekaz ślubu" do parafii, w której zostanie zawarte małżeństwo. Wypisuje go Proboszcz parafii narzeczonej albo narzeczonego.
10. Strojenie kościoła leży w gestii pary młodej ale aranżację należy skonsultować z proboszczem. Proszę wcześniej zgłosić termin strojenia. Do wystroju kościoła można używać materiałów w kolorze: białym lub ecru (czystość), niebieskim (maryjnym), żółtym (papieski), czerwony (miłość). Nie stosujemy koloru różowego!!! Kwiaty, wazony, świece nie mogą być sztuczne - postanowienie Synodu Diec. Gliwickiej!
11. Nowożeńcy mogą wybrać sobie organistę, ale należy zgłosić to Proboszczowi!
12. Jeśli nowożeńcy planują ustawić przy klęczniku świecę ślubną, prosimy by wcześniej samemu wykonać w niej otwór!
13. Nie zezwala się, aby po ślubie przed kościołem "obsypywać" Parę Młodą sztucznymi ozdobami ani ryżem, ponieważ zaśmiecają one całą pobliską okolicę!
……………………………………………………………………………………………
Świadkowie w dniu ślubu ok. 15 min. przed Mszą przychodzą do zakrystii z:
• Swoimi dowodami osobistymi,
• Obrączkami i karteczkami ze spowiedzi nowożeńców,
• Można złożyć ofiarę dziękczynną na funkcjonowanie Parafii i remonty kościoła.

e-mail: rwylezol@wp.pl

Aktualny czas w Lubliniec:

Dzisiaj stronę odwiedziło już 57 odwiedzający (100 wejścia) tutaj!