Naukowcy o życiu

NAUKOWCY O POCZĘTYM ŻYCIU

Rozwój człowieka jest procesem ciągłym od poczęcia aż do śmierci.
Prof. dr hab. med. M. Rybakowa

Komórkę jajową od momentu zapłodnienia nazywamy zarodkiem, ale nie ulega wątpliwości, że jest to człowiek.
Prof. dr hab. med. B. Chazan

W życiu dziecka wyróżniamy kilka okresów. Okres płodowy obejmuje czas od poczęcia do narodzin. (...) Najbardziej dynamiczny wzrost i rozwój dziecka odbywa się w okresie płodowym.
Prof. dr hab. Zofia Bielańska-Osuchowska

Dzięki nadzwyczajnemu postępowi techniki wtargnęliśmy do prywatnego życia płodu (...) Przyjęcie za pewnik faktu, że po zapłodnieniu powstała nowa istota ludzka nie jest już sprawą upodobań czy opinii. Ludzka natura tej istoty od chwili poczęcia do starości nie jest metafizycznym twierdzeniem, z którym można się spierać, ale zwykłym faktem doświadczalnym”.
Prof. dr med. J. Lejeune

Człowiek rozpoczyna swoje istnienie z chwilą połączenia się plemnika i komórki jajowej w zygotę jako nowy układ biologiczny.
Prof. dr hab. med. R. Klimek

Nowe życie – życie Waszego dziecka – zaczyna się w momencie zespoleniaze sobą żeńskiej komórki jajowej i męskiej – plemnika. Powstaje jedna komórka, która zawiera wszystkie cechy przekazane przez komórki rodzicielskie i jest ona wypadkową dwóch różnych linii dziedzictwa oraz stanowi pod tym względem jedyny i niepowtarzalny związek nowego życia (...) Ten wielki cud natury, jakim jest zapłodnienie (...) jest początkiem życia dziecka w łonie matki.
Dr nauk przyr. R. Kurniewicz-Witczakowa

Połączenie się jąder komórkowych jaja i plemnika jest to najważniejszy moment zapłodnienia – powstanie nowego organizmu (...) Od momentu połączenia się jąder komórkowych jaja i plemnika rozpoczyna się rozwój nowego człowieka.
Prof. dr hab. Zofia Bielańska-Osuchowska

Połączenie komórki jajowej i plemnika, czyli gamety matczynej i ojcowskiej daje początek odrębnemu życiu. W wyniku zapłodnienia powstaje w pełni genetycznie uformowany nowy człowiek, którego rozwój dokonuje się w czasie życia ludzkiego. Tak więc embrion, płód, noworodek, niemowlę, dziecko, dorosły, starzec to określenia poszczególnych etapów rozwoju życia człowieka.
Dr med. A. Marcinek

(Źródło: Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka)

Dzisiaj stronę odwiedziło już 7 odwiedzający (18 wejścia) tutaj!