Kronika parafii

Kronikę rozpoczęto pisać w kwietniu 1977 roku. Wiadomości zostały zaczerpnięte od najstarszych parafian Lisowic – Matusek Franciszka i Gryc Jerzy. Kronikę rozpoczął pisać Wilhelm Jelito.Miejscowość Lisowice jest położona 5 km od powiatowego miasta Lublińca na trasie Lubliniec – Opole. W samym środku tej wsi stał drewniany krzyż wokół którego miejscowa ludność odprawiała nabożeństwa majowe i różańcowe. Ówczesny sołtys Jan Siekiera i jego zastępca Jerzy Gryc wystąpili z inicjatywą budowy małej kapliczki obok krzyża na polu rolnika nazwiskiem Wippler. Inicjatywa ta spotkała się z aprobatą mieszkańców Lisowic w postaci składek na budowę. Budowę rozpoczęto w 1901 roku, a ukończono w 1902. W 1902 roku zakupiono i powieszono na wieży dzwon, który oznajmiał miejscowej ludności „Anioł Pański”, jak również wydzwaniał zgony.

W następnym roku zakupiona została przez ówczesnego proboszcza Lubeckiego (Lisowice należały do parafii MB Lubeckiej) Hencińskiego figurka św. Jana Nepomucena. W 1919 na miejscu drewnianego krzyża postawiono kamienny z metalową figurką. Kapliczka służyła do odprawiania nabożeństw majowych i różańcowych , a po drugiej wojnie do nauki religii. W roku 1968 roku została odprawiona msza święta dożynkowa przez proboszcza Nagórskiego, a od 1970 coraz częściej. Od roku 1971 roku proboszczem w Lubecku został ksiądz Józef Żurek i od Wielkanocy 1972 roku msze w kaplicy w Lisowicach odprawiane są co niedzielę. W dniu 5 maja 1974 roku w Lubecku gościł ksiądz biskup Kurpas i został zaproszony do kaplicy w Lisowicach.

W dniu 11 sierpnia tego samego roku gościł w kaplicy biskup Herbert Bednorz. W 1976 roku powstał pomysł rozbudowy kaplicy i kaplica została rozbudowana .

Dzisiaj stronę odwiedziło już 7 odwiedzający (29 wejścia) tutaj!