APOSTOLAT MARYJNY W LISOWICACH

Apostolat Maryjny w naszej parafii powstał 26 listopada 1995 r. W rok po konsekracji naszego kościoła zawitali moderatorzy AM diecezji gliwickiej i katowickiej, pani Wiesława Bromer i pan Ryszard Anders, którzy zapoznali wiernych z celem i środkami AM. W dwa miesiące później czyli w styczniu 1996 roku Apostołki zorganizowały sobie spotkanie opłatkowe, a ksiądz proboszcz Józef Anczok przygotował poczęstunek. Podczas spotkania pani Renata Piosek została wybrana na przewodniczącą AM w Lisowicach, rola jej zastępczyni przypadła pani Jolancie Piosek, a kronikarki pani Eleonorze Błyszcz.
Działalność członkiń Apostolatu Maryjnego odbywa się na dwóch płaszczyznach: wspólnotowej i parafialnej. Należąc do Apostolatu Maryjnego biorą udział w comiesięcznych spotkaniach w parafii, w dniach skupienia (m.in. w Lubecku i Lublińcu), w pielgrzymkach (m.in. do miejsc związanych z Cudownym Medalikiem), rekolekcjach, konferencjach i w corocznej lipcowej pielgrzymce Apostolatu Maryjnego na Jasną Górę. Poza tym prowadzą w wyznaczonych godzinach nabożeństwa różańcowe, majowe, przed Najświętszym Sakramentem, pogłębiają swoją wiedzę (m.in. poprzez organizowanie sobie konkursów religijnych, czy wymienianie się książkami, które warto przeczytać).
Członkinie Apostolatu Maryjnego aktywnie włączają się również w życie parafii. Podczas obchodów peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej Apostołki złożyły w darze własnoręcznie uszyty sztandar. Oprócz tego zrobiły sztandar dla Dzieci Maryi i Eucharystyczny, a w 1997 roku 6 spośród nich wybranych zostało do zespołu charytatywnego. Wśród działań pań znajduje się również organizowanie pomocy materialnej dla potrzebujących (pomoc rodzinom, zbiórki odzieży dla domu starców, dla powodzian). Apostołki dbają o czystość przydrożnych kapliczek i krzyży. Stawiają trzeci ołtarz na Boże Ciało, przygotowują kościół na dożynki. Wielkim wydarzeniem była w naszej parafii Msza Święta prymicyjna o. Krzysztofa Kokota OMI w 2004 roku. Wśród osób biorących udział w przygotowaniach tej uroczystości nie zabrakło także członkiń AM. W ciągu 14 lat działalności przewodnicząca AM zorganizowała wiele pielgrzymek dla wszystkich parafian (m.in. do Warszawy, Skoczowa, Zakopanego, Kotliny Kłodzkiej, Niepokalanowa, Lichenia, Obry, Pragi), a także wyjazd na projekcję filmu ,,Karol – Człowiek, który został papieżem".
Obecnie do Apostolatu Maryjnego w Lisowicach należy 20 Apostołek.
Opracowanie: Katarzyna Koza

Dzisiaj stronę odwiedziło już 12 odwiedzający (85 wejścia) tutaj!