ŚW. KATARZYNA LABOURÉ

Św. Katarzyna Laboure urodziła się 2 maja 1806 roku w burgundzkiej wiosce Fain-les-Moutiers, a zmarła 31 grudnia 1876 roku w Paryżu. Francuska mistyczka katolicka, święta Kościoła katolickiego, szarytka.
Pochodziła z wielodzietnej rodziny chłopskiej. Po śmierci matki przejęła jej obowiązki pomagając ojcu w prowadzeniu gospodarstwa. Jej starsza siostra wstąpiła do klasztoru, lecz następnie, gdy ona chciała zrobić to samo, ojciec sprzeciwił się jej planom i wysłał do pracy do Paryża, w restauracji stryja. W wieku 24 lat ostatecznie wstąpiła do zakonu szarytek w Paryżu. W czasie odbywania nowicjatu 27 listopada 1830 roku doznała objawienia maryjnego; z wydarzeniem tym wiąże się tradycja medalika z Matką Boską (Cudowny Medalik) – na awersie z wizerunkiem Maryi z wyciągniętymi ku ziemi ramionami (symbol spływających łask) i z wężem pod stopami, na rewersie z krzyżem, napisem I. M. (Immaculata Maria – Niepokalana Maryja) i dwoma sercami: jedno z cierniami, drugie przebite mieczem.
Medalik maryjny upowszechnił spowiednik, ks. Aladel; sama zakonnica zajęła się pracą w hospicjum w Paryżu, gdzie spędziła resztę życia.
Nazwę "Cudowny Medalik" zatwierdziła Stolica Święta, a papież Leon XIII dekretem z dnia 23 lipca 1894 zezwolił na coroczne obchodzenie święta „Objawienia Cudownego Medalika” 27 listopada.
Beatyfikacji Katarzyny dokonał papież Pius XI, 28 maja 1933 r., a kanonizacji Pius XII w 1947 r.
Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 31 grudnia.

Dzisiaj stronę odwiedziło już 12 odwiedzający (84 wejścia) tutaj!